Polski producent dzianin użytkowych najwyższej jakości

GVF – Favourite Fabrics to Polski producent dzianin, który od lat oferuje swoje produkty najwyższej jakości. Definicja „dzianiny” może wydawać się prosta, jednak proces produkcji w Polsce jest skomplikowany i wymaga specjalnych maszyn oraz wiedzy. W artykule zostaną omówione rodzaje maszyn i technik wykorzystywanych do tworzenia dzianin oraz cały proces produkcji. Nasza produkcja posiada wiele zalet, takich jak kontrolę jakości i rzemiosła, dostęp do szerokiej gamy materiałów od lokalnych dostawców, innowacyjne techniki tworzenia unikalnych stylów oraz konkurencyjne ceny dzięki niższym kosztom pracy. Wnioski są jasne – warto rozważyć zakup dzianiny polskiej produkcji, aby otrzymać wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach, unikalne wzory i style wykonane z wyjątkowym kunsztem, a jednocześnie wspierać polską gospodarkę poprzez zakup towarów wykonanych lokalnie.

Spis treści:

 1.  Wstęp
  A. Definicja „dzianiny”
 2. Proces produkcji w Polsce
  A. Rodzaj maszyn i technik wykorzystywanych do tworzenia dzianin
  B. Opis całościowego procesu od surowców do gotowego wyrobu
  C. Wyjaśnienie, w jaki sposób technologie cyfrowe są wykorzystywane we współczesnej produkcji dzianin
 3. Zalety polskiej dzianiny
  A. Kontrola jakości i rzemiosł
  B. Dostęp do szerokiej gamy materiałów od lokalnych dostawców
  C. Innowacyjne techniki tworzenia unikalnych stylów
  D. Konkurencyjne ceny dzięki niższym kosztom pracy
 4.  Wnioski: Dlaczego powinieneś rozważyć zakup dzianiny polskiej produkcji
  A. Wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach
  B. Unikalne wzory i style wykonane z wyjątkowym kunsztem
  C. Wsparcie dla polskiej gospodarki poprzez zakup towarów wykonanych lokalnie    

Czym jest dzianina?

Dzianina to płaski wyrób włókienniczy tworzony z jednej nici. Jest bardzo lekka oraz cienka, dzięki czemu wachlarz jej zastosowania jest niezwykle szeroki. Tak naprawdę z dzianiny powstaje wszystko to, co dla nas wygodne lub też rozciągliwe na przykład: stroje dresowe, bluzki dla kobiet w ciąży czy też ubrania w sektorze dziecięcym. Odzież może być wykonana w 100 procentach z dzianiny i wtedy mówimy o „dzianinie naturalnej” bądź też z tzw. „dzianiny sztucznej”, w której to znajduje się domieszka innych materiałów np. elastanu.

polski producent dzianin

Doskonałe dzianiny oferowane od polskiego producenta. Dzianina dresowa – bawełna, wiskoza i bambus.

Jakimi metodami wytwarza się dzianinę?

Do wytworzenia dzianiny w Polsce wykorzystuję się głównie trzy techniki:

 1. Technika falowana przędzy na falowarkach (maszyna dziewiarska do wytwarzania dzianin o splocie rządkowym). Przy wykorzystaniu falowarki produkuje się dzianiny rządkowe przede wszystkim lewoprawe (zastosowanie: bluzki, sweterki, bielizna, koszulki, odzież dziecięca) zdarzają się jednak dwuprawe (zastosowanie:swetry, bielizna, skarpety) . Z racji na postęp techniczny tego rodzaju technika wykorzystywana jest coraz rzadziej.
 2. Technika szydełkowania w układzie rządkowym na szydełkarkach (maszyna dziewiarska do wytwarzania dzianin rządkowych, pracuje przy użyciu igieł języczkowych, rzadziej igieł dwudzielnych, szydełkarki dzielimy na jednołożyskowe, dwułożyskowe, płaski i cylindryczne) to najpowszechniejsza technika wykorzystywana we współczesnym przemyśle, a zarazem jest uznawana za podstawową technikę produkcji dzianin rządkowych. Przy wykorzystaniu szydełkarki wytwarzane są dzianiny rządkowe lewoprawe, dwuprawe gładkie oraz wzorzyste. 
 3. Technika szydełkowania w układzie kolumienkowym na osnowarkach (maszyna dziewiarska do wytwarzania dzianin kolumienkowych, osnowarki dzieli się na jednogrzbietowe lub dwugrzbietowe). Przy wykorzystaniu osnowarek jednogrzbietowych wytwarzane są dzianiny kolumienkowe lewo prawe, przy wykorzystaniu osnowarek dwugrzbietowych wytwarza się analogicznie dzianiny kolumienkowe. 
producent dresówki drukowanej

Czy jest możliwe wytworzenie dziadziny najwyższej jakości w zaciszu domowym?

Oczywiście, że tak! Znanym już w starożytności sposobem wytwarzania dzianiny jest tzw. robienie na drutach. Co jest potrzebne? Oczywiście druty, włóczki ewentualnie szydełko do wykończenia pracy. Na czym ono polega? Przy użyciu minimum dwóch prostych drutów stalowych, aluminiowych lub drewnianych patyczków nabiera się oczko (znane są różne metody nabierania oczek), a kolejno zsuwa nitkę i zaciska na drutach- mówiąc najogólniej jak to możliwe.
    Co warto zauważyć kiedyś dzierganie na drutach kojarzyło nam się z czymś nudnym jak i z naszymi babciami siedzącymi w bujanym fotelu, dziś to zajęcie wróciło do łask niemalże z podwojoną mocą. Często dla ludzi jest to sposób na życie, dla innych zaś metoda na odnalezienie spokoju i odprężenia czy też oderwanie się od problemów czy szarej rzeczywistości.. Ponadto robienie na drutach jest popularne  bardziej wśród osób młodych niżeli wśród starszych pokoleń. 

Jak powstają nasze dzianiny?

Dzianina to płaski wyrób włókienniczy, która to wytwarzana jest w procesie przypominającym „dzierganie na drutach” (w ten sposób nadal niektórzy produkują dzianinę, jednakże w zaciszu domowym, a niżeli w fabrykach), ponieważ tak samo jak przy robieniu na drutach dzianina tworzona jest z jednej nitki, która to formowana jest w tzw., „oczka”, tworząc prostopadłe, połączone ze sobą ściśle rządki lub kolumienki. Gdy dokładniej przyjrzymy się dzianinie odniesiemy wrażenie, że wspomniane rządki się przeplatają, co jest jak najbardziej słusznym stwierdzeniem. Do profesjonalnego procesu produkcji wykorzystuje się maszyny dziewiarskie takie jak falowarki, szydełkarki czy też osnowarki. Podczas produkcji dzianiny wykorzystuje się przędzę, która cechuje się dużym wrobieniem dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie dzianiny, którą cechuje rozciągliwość i elastycznością. W trakcie produkcji dzianiny na jednej z wyżej wspomnianych maszyn ustala się głębokość spychania, która odpowiada za długość nitki w oczku. W zależności od ustawień materiał będzie miał inną ścisłość. Typ splotu natomiast zależy od rodzaju wybranej dzianiny, przez co można wymienić dzianiny rządkowe inaczej zwane wątkowymi (ściągaczowe, dżersejowe, sweterkowe) lub kolumienkowe inaczej zwane osnowowymi. Dzianina zaliczana jest do bardzo uniwersalnych materiałów, ponieważ może być ona ażurowa, gładka ale też wzbogacona o wzory, fakturowana czy mająca okrywę włókienną.

W celu wytwarzania dzianin najczęściej używa się:

 • włókna poliestrowe (jest to włókno sztuczne)
 • włókna bawełny (jest to włókno naturalne);
 • włókno wiskozowe (jest to włókno pochodzenia roślinnego, włókno sztuczne).

W jaki sposób technologie cyfrowe są wykorzystywane we współczesnej produkcji tkanin? Warto sprawdzić 

Jedną z najtańszych i najbardziej popularnych technologii cyfrowej jest druk cyfrowy, który to wspomaga produkcję spersonalizowanych wyrobów. Dzięki tej technice na dzianinę można nanieść wybrany wzór graficzny w sposób precyzyjny, bardzo szczegółowy. Obraz wtapia się w włókna, przez co jest niewyczuwalny w dotyku. Druk powstaje poprzez nadrukowanie mikroskopijnych kropel barwnika na materiale, w wyniku czego powstaje wzór. 

Ze względu na zadrukowane medium druk dzielimy na:

 • druk metodą direct to garment (DTG). Jest to technika druku polegająca na nanoszeniu danych wzorów na materiał tzw. bazę. Metoda ta bezbłędnie sprawdza się podczas produkcji bluz, toreb czy t-shirtów.
 • druk metodą roll-to-roll (materiał w rolce). Jest to metoda, przy wydruku której nie ma konieczności przygotowywania matryc czy sit, przy tej technice otrzymujemy możliwość personalizacji niezależnie od ilości nakładu jednak występują ograniczenia obszaru zadruku.

Co ważne wykorzystanie ww. metod jest proekologiczne, ponieważ większość tego rodzaju tekstyliów można poddać recyklingowi. 

producent dzianin

Dlaczego klienci cenią polskie dzianiny? Jaka jest ich oferta? Co warto zamówić? Z kim się skontaktować?

W naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt firm zajmujących się dziewiarstwem jednak warto zważyć na to, jaką renomą trudzi się przedsiębiorca, od którego zamierzamy zakupić dzianinę,  jakie firma posiada opinię i komentarze w sieci, jak długo podmiot funkcjonuje na rynku dziewiarskim. Dodamy nieskromnie, że GVF Sp.z.o.o. z siedzibą w Pabianicach (województwo łódzkie) to Polski producent posiadający szeroki wybór dzianin gładkich czy drukowanych, z wieloletnim doświadczeniem w branży włókienniczej. Produkowane przez nas rodzaje dzianin znajdują różnorodne zastosowanie m.in. w branży dziecięcej, asortymencie sportowym czy bieliźnie. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo i zadowolenie klienta dlatego też dbamy o wysoką jakość oferowanych produktów co docenione zostało przez Control Union Certifications B.V. czy też  Sieć Badawczą Łukasiewicz-Łódzki Instytut Technologiczny, którzy to przyznali nam certyfikaty potwierdzające wysoką jakość oferowanych produktów. 

Dostęp do szerokiej gamy materiałów od lokalnych dostawców

Polskie firmy przykładają dużą wagę do tego, aby na każdym kroku poszerzać asortyment co bardzo ważne z uwagi na to, że często są to firmy istniejące na rynku „od lat” i dysponują sprawdzonym łańcuchem dostaw i wieloletnimi kontaktami są w stanie zapewnić klientom jedne z najbardziej atrakcyjnych cen produktów. 

Konkurencyjna cena produktu z uwagi na niższy koszt prac

Biorąc pod uwagę wymienione uprzednio czynniki, jak i fakt, iż w Polsce koszt prac jest niższy niż w innych krajach ceny produktu są bardzo konkurencyjne względem innych zagranicznych podmiotów. 

Dlaczego powinieneś rozważyć zakup dzianiny polskiej produkcji?

Z uwagi na fakt, iż polscy przedsiębiorcy mocno odczuli kryzys związany z pandemią Covid-19, konsumenci coraz chętniej dokonują zakupów u lokalnych sprzedawców, co warto darzą ich o wiele większym zaufaniem, niż tych zza granicy. Według badań zrealizowanych przez niezależną firmę badawczą OnePoll przeprowadzonych we wrześniu 2020 roku „66 % polskich ankietowanych przyznaje, że po wybuchu Covid-19 na nowo odkryło zalety okolicznych sklepów”, „82% konsumentów w Polsce woli kupować od przedsiębiorców, których zna, a 77 % ufa poradom lokalnych sprzedawców”. Warto zapoznać się z ofertą sprzedażową polskich firm, ponieważ zarówno jakość produktu jak i konkurencyjna cena zdecydowanie nie odbiega od tych oferowanych przez przedsiębiorców zagranicznych, a kupując u lokalnych firm wspieramy bezpośrednio gospodarkę państwa co w obecnym czasie jest niezwykle istotne.

Poznaj naszą bogatą ofertę dzianin. Odkryj unikatowe wzory i kolory. Zaprojektuj z nami swoją kolekcję 🙂

Dzięki naszym umiejętnościom i zaawansowanym technologiom, oferujemy naszym klientom produkty o wysokiej jakości, które są unikalne i niedostępne gdzie indziej. Nasza firma jest dostawcą wielu znanych marek z branży tekstylnej i jest obecnie liderem w kraju i za granicą w produkcji dzianin. Dostarczamy materiały na terenie całego kraju. Posiadamy różnorodny park maszyn, który pozwala na zapewnienie szerokiego wyboru materiałów, dla naszych klientów. 

Czy uważasz, że ten post był przydatny? Podziel się swoją opinią.

Kliknij gwiazdkę, aby dodać ocenę!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba opini: 11

Brak opinii! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

KOSZYK
Twój koszyk jest pusty.

Wygląda na to, że jeszcze nie dokonałeś wyboru.